Ako sa správne obliecť na lyžovačku?

Aby ste si lyžovačku dosýta užili a najmä vydržali niekoľkohodinový pobyt na svahu, potrebujete kvalitné lyžiarske oblečenie. Čo všetko musí spĺňať a ako si ho správne vybrať?

Zimu bez dobrej lyžovačky si mnohí ani nevieme predstaviť. Slnečné počasie, mrazivý vzduch a kvalitná zjazdovka, to je sen azda každého lyžiara. Aby ste si však lyžovačku dosýta užili a najmä vydržali niekoľkohodinový pobyt na svahu, potrebujete kvalitné lyžiarske oblečenie. Čo všetko musí spĺňať a ako si ho správne vybrať?
 

Základom je termoprádlo

Termoprádlo odvádza z vášho tela prebytočný pot a vlhkosť. Pri chladnom počasí vás zahreje a pri prehriatí zasa schladí. Na výber máte prádlo zo syntetických materiálov alebo vlnené termoprádlo. Na termoprádlo je vhodné obliecť si ešte jednu vrstvu oblečenia, ktorá vás zahreje. Napríklad nejaký teplejší sveter.
 

Kvalitná lyžiarska bunda

Pri kúpe lyžiarskej bundy je dobré myslieť aj na jej funkčné prvky ako vnútorný bedrový pás, odvetrávací zips v podpazuší, vrecko na skipass či odopínateľná kapucňa. Najdôležitejšie sú však údaje o vodnom stĺpci a priedušnosti. Výška vodného stĺpca udáva nepremokavosť materiálu. Na celodennú lyžovačku je vhodný 15 000 mm a viac. Pod priedušnosťou rozumieme schopnosť odvádzať prebytočné teplo. Základom je aspoň 10 000 g/m2/24 hodín.
 
"Základnými funkciami lyžiarskeho odevu je ochrana proti zime, snehu a vetru."
 

Lyžiarske nohavice

Na trhu existuje veľa modelov a rôznych farebných variant lyžiarskych nohavíc, opäť však treba myslieť najmä na funkčnosť tohto odevu. Vhodné je mať ventiláciu na stehnách, zvýšený zadný sed a reflexné prvky. Na svahu určite oceníte i odopínacie traky a pútko na zavesenie rukavíc. Znovu si treba všímať údaje o nepremokavosti a priedušnosti.
 

Okuliare

Najdôležitejšie je, aby vám okuliare dokonale sedeli. Rám musí byť rovnomerne rozložený na tvári a nemal by vás nikde tlačiť. Mal by byť tiež dostatočne pevný, aby chránil vaše oči aj v prípade pádu či nárazu. Pri zníženej viditeľnosti ako je hmla či sneženie sú vhodné oranžové sklá, ktoré zvýrazňujú obrysy terénu. Univerzálnejšie sú však sklá so zrkadlovým efektom, ktoré tlmia slnečné lúče. Nezabudnite na UV ochranu, ktorá je na horách mimoriadne dôležitá!

Lyžiarske rukavice

Stráviť niekoľko hodín na svahu s nekvalitnými rukavicami a zmrznutými rukami nie je nič príjemné. Preto aj pri rukaviciach treba myslieť na to, aby vám v nich bolo čo najpohodlnejšie a zároveň najteplejšie. Správne rukavice by mali mať tepelnú izoláciu, mali by byť nepremokavé a priedušné. Samozrejmosťou je kožená alebo gumová úprava na dlani a prstoch pre lepší úchyt lyžiarskych palíc.
 

Lyžiarska prilba

Hlavnou funkciou prilby je, aby ochránila vašu hlavu pred nárazom, teda plnila úlohu bezpečnosti v tom najväčšom pohodlí. Dobre zvolená prilba by mala na hlave držať pevne aj bez zapnutej pásky pod bradou. Dôležité ale je, aby vás nikde netlačila a aby ste sa v nej cítili komfortne. Pri výbere prilby venujte čas aj podbradníku, ktorý by mal mať špeciálnu mäkkú výstelku, a to aj na spone. Pozornosť by ste tiež mali venovať aj samotnému zapínaniu, ktoré musí byť jednoducho zapínateľné aj v rukaviciach. 
 
Kompletnú výbavu na lyžovačku aj s odborným poradenstvom pri výbere vám ponúkame aj pod strechou OC Centro Nitra. V našich športových predajniach si vyberie určite každý.
 
 
 


 

logo_jysk.jpg
logo_marionnaud.jpg
logo_grand-optical.jpg
logo_billa.jpg
logo_exi-sport.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_bepon.jpg
logo_kara-trutnov.jpg
logo_gallery.jpg
logo_casino-admiral.jpg
logo_rebeka.jpg
logo_favab.jpg
logo_posta-a-pos-banka.jpg
logo_tussi.jpg
logo_omega.jpg
logo_obecne-siete.jpg
logo_kika.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_lara-bags.jpg
logo_loren.jpg
logo_exisport.jpg
logo_tom-tailor-mustang.jpg
logo_music-a-cafe-nitra.jpg
logo_manufaktura.jpg
logo_orion.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_coffeeshop-company.jpg
logo_planeta-food.jpg