Zdraví a šťastní v novom roku? Nezabudnite na tieto zvyky!

Silvester sa obyčajne spája s bujarými oslavami, kedy sa lúčime so starým rokom a vítame ten nový. Vedeli ste však, že Silvester a Nový rok sa spája aj s mnohými tradíciami?


Silvester sa obyčajne spája s bujarými oslavami, kedy sa lúčime so starým rokom a vítame ten nový. Práve v tento deň mnohí ľudia bilancujú a s nádejou očakávajú, čo im nasledujúcich 365 dní prinesie. Vedeli ste však, že Silvester a Nový rok sa spája aj s mnohými tradíciami?

Počiatky silvestrovských osláv

Silvestrovské oslavy sa každoročne konajú, podľa gregoriánskeho kalendára, v noci z 31. decembra na 1. januára. Historicky prvé oslavy boli zaznamenané v roku 2000 pred naším letopočtom v Mezopotámii. Nevítali ho však posledný decembrový deň, ale v marci. Bol to čas jarnej rovnodennosti a Gréci v tom čase začali písať nový kalendár presne v deň zimného slnovratu. Až panovník Július Cézar ustanovil 1. január začiatkom nového roka tak, ako ho poznáme dnes. Nie náhodou sa s 31. decembrom spája meno Silvester. Je to deň zasvätený pamiatke pápeža Silvestra I., ktorý vládol v čase, keď sa skončilo prenasledovanie kresťanov.

Silvestrovské zvyky z minulosti

V mnohých rodinách sa na Silvestra pripravovala rovnaká večera ako na Štedrý deň, no s tým rozdielom, že na stole už mohlo byť aj mäso - napríklad zo zakáľačiek, ktoré boli typické práve pre silvestrovské obdobie a boli veľkou udalosťou celej rodiny. K zvykom tiež patrilo zametanie smetí do kúta miestnosti, nie von, aby si niekto „nevymietol šťastie“. Zakázané boli aj niektoré domáce práce ako pranie či vešanie prádla.

Čarovnú atmosféru mala aj silvestrovská noc, ktorej sa pripisovali magické schopnosti. Ľudia verili, že čo sa im počas tejto noci prisnije, to sa v nasledujúcom roku aj splní. Ak sa dokonca niekomu počas novoročného rána kýchlo, znamenalo to, že bude žiť po celý rok v zdraví.

Ako na Nový rok, tak po celý rok...

Na Nový rok sa nesmelo konzumovať mäso z hydiny či zajaca. Povera hovorí, že by tak mohol odísť z domu všetok majetok. Jesť by ste mali bravčové mäso alebo šošovicu ako symbol hojnosti. V mnohých rodinách tiež v minulosti nechýbal mak. Na stole by mal byť dostatok jedla, aby sa každý mohol dosýta najesť.

V každom dome boli v minulosti vítaní malí vinšovníci. Ak do domu prišiel na Nový rok niekto cudzí, nesmel mať prázdne ruky a priniesť aspoň koláče. Žena nemohla vkročiť do domu ako prvá – podľa zvykov to mal byť zdravý a mladý muž. Neodporúčalo sa tiež pustiť do domu cudziu ženu, vraj by totiž mohla priniesť rodine chorobu.

Na Nový rok by mal byť váš domov čistý, všetko v domácnosti by malo byť na mieste a nemalo by tam byť nič požičané – inak by to v domácnosti budúci rok mohlo chýbať. V tento deň by sa nemala vešať bielizeň ani vynášať smeti. V niektorých regiónoch sa dokonca v minulosti nesmelo ani šiť.

Aj Centro bilancuje:

  • Počas roka sme pre vás napísali 48 blogov
  • Pripravili viac ako 35 najrôznejších podujatí pre všetky vekové kategórie
  • Otvorili 9 nových predajní
  • Zorganizovali 6 letných koncertov na terase
  • Zatvorili naše brány počas 9 štátnych sviatkov
  • Oslávili sme 11. narodeniny s Emmou Drobnou
  • Pripravili autogramiádu nitrianskych hokejových vicemajstrov
  • Oslávili Deň detí s Mirom Jarošom
  • Otvorili sme predajňu potravín BILLA a predajňu nábytku KIKA
  • Rok 2017 sme zavŕšili úspešnou vianočnou kampaňou v štýle tradičných slovenských Vianoc, počas ktorej sme rozdali darčekové poukážky v hodnote 1000 €

 

A aké je naše predsavzatie do roku 2018?

Byť rodinným nákupným centrom s príjemnou atmosférou a atraktívnymi predajňami pod jednou strechou. Stať sa pre našich zákazníkov prvou voľbou a poskytnúť im ten najlepší servis. Podporovať jednotlivcov, záujmové združenia i neziskové organizácie v ich činnosti. A v neposlednom rade – zabávať a vzdelávať všetky vekové kategórie.

Veríme, že sa nám to v roku 2018 podarí!

 
Ďakujeme za vašu priazeň a do nového roka vám želáme veľa osobnej pohody a pracovných úspechov!

 

 


 

logo_orion.jpg
logo_posta-a-pos-banka.jpg
logo_samdex.jpg
logo_home-credit.jpg
logo_casino-admiral.jpg
logo_pepco.jpg
logo_brloh.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_gallery-men.jpg
logo_fotocentrum.jpg
logo_siesticka.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_exisport.jpg
logo_reserved.jpg
logo_grand-optical.jpg
logo_bb-design.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_rebeka.jpg
logo_slsp-a-s.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_tescoma.jpg
logo_telekom-centrum.jpg
logo_datart.jpg
logo_soaphoria.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_united-colors-of-benetton.jpg
logo_michell-fashion.jpg
logo_bepon.jpg
logo_anipet.jpg