Plesový manuál: Ako sa pripraviť na výnimočný večer?

Pripravili sme pre vás stručný manuál, s ktorým na plese zaručene zažiarite.


Plesová sezóna je v plnom prúde, a tak každý víkend až do polovice februára patrí v mnohých mestách Slovenska nejakému plesu. Keďže ide o vrcholnú a očakávanú spoločenskú udalosť, je potrebné sa na ňu dôkladne pripraviť. Pripravili sme pre vás stručný manuál, s ktorým na plese zaručene zažiarite.

 

Šaty

Nie je na škodu pozorne sledovať plesové trendy – môžete sa nimi inšpirovať napríklad na Plese v opere, ktorý otvára plesovú sezónu na Slovensku. Mnohé dámy sa pýšia róbami od renomovaných módnych návrhárov, ktorí dôkladne poznajú, na čo staviť práve túto sezónu. Tie z vás, ktoré si nepotrpia na plesové šaty ušité na mieru, sa ale môžu inšpirovať pri kúpe spoločenských šiat.

Hitom tejto sezóny je jednoznačne jemnosť, ktorá ale zároveň dodáva dáme potrebnú ženskosť. Jednoduchosť v kombinácii s prepracovanými detailmi bude pre vás to pravé. Z hľadiska farby je vyhľadávanou výrazná červená, ktorá nielen upúta pozornosť, ale dodá vám aj sexepíl. Jasnočervená je vhodná pre mladšie ročníky, s pribúdajúcim vekom stavte na tmavšie odtiene. Ak sa však nebojíte extravagancie, pokojne siahnite po trblietkach a flitroch. V takých šatách budete jednoznačne neprehliadnuteľná.

Pri výbere šiat ale myslite najmä na to, v čom sa budete cítiť pohodlne a čo dotvorí vašu postavu. Ideálne sú šaty, ktoré zakryjú vaše nedostatky a, naopak, vyzdvihnú vaše prednosti. Nenechajte sa preto ovplyvniť módnymi trendmi, dôležitejšie je, aby ste sa počas celej noci cítili príjemne a uvoľnene.

 

Vizáž

Ples je výnimočnou príležitosťou, ktorá si vyžaduje aj výraznejšie líčenie. Stále však platí, že menej je niekedy viac, preto je potrebné dbať pri vizáži na celkový outfit. Nepísaným pravidlom je, že ak má dáma výraznejšie šaty, pokojne môže staviť na jemnejší make-up. Ak sú však šaty decentné a jednoduché, zaujať môžete aj výraznejším líčením. Ešte pár praktických rád - na to, aby váš make-up vydržal aj nejaký ten tanec a nerozmazal sa po dvoch hodinách použite fixátor. Do kabelky si nezabudnite vziať púdrenku a najmä dlhotrvácny rúž.

 

Doplnky

Doplnky by ste mali jednoznačne prispôsobiť šatám. Kabelka by mala byť čo najmenšia a mala by ladiť s topánkami, prípadne so šatami. Ak máte výraznejšie šaty, voľte decentné šperky, pri jednoduchých šatách si môžeme dovoliť aj výraznejší šperk ako doplnok. Plesový bontón hovorí, že na ples by sa mali nosiť výhradne lodičky s uzatvorenou špičkou na vysokom podpätku. Obuv nesmie byť na platforme a musí mať elegantný tenký opätok, v žiadnom prípade nie hrubý. Výška podpätku by mala byť tiež primeraná. Pokiaľ máte na plese nohy pod šatami zahalené, podľa bontónu by ste si mali obliecť aj pančuchy. V prípade, že sa predsa len rozhodnete ísť na ples v topánkach s otvorenou špičkou, pančuchy radšej vynechajte.

 

Pamätajte na bontón

Pamätať musíme na plese aj na pravidlá správania a tanca. Ak muž príde na ples s partnerkou, tak tancuje iba s ňou a s dámami pri ich stole. Nie je možné, aby svoju partnerku nechal sedieť pri stole, zatiaľ čo on bude vykrúcať iné dámy. Rovnako tak nie je vhodné, ak má pri príchode na ples dáma oblečenú zimnú bundu. K plesovým šatám patrí jednoducho elegantný kabát alebo kožuch. 

 

Rada pre pánov:

Pozorne sledujte dress code na pozvánke. Aj je v nej uvedené „black-tie“, znamená to pre muža jasnú voľbu, ktorou je smoking. Pokiaľ na pozvánke nie je uvedený dress code pre pánov, vhodný je tmavý oblek so slávnostnou kravatou alebo motýlikom. Pozornosť treba venovať aj topánkam. Tie majú byť elegantné a najmä čisté. Partneri by sa tiež mali zladiť – zvykom je, že partnerova košeľa farebne ladí s plesovými šatami dámy.

 

Ak sa chystáte na ples, určite navštívte Centro Nitra. Všetko potrebné pre večernú toaletu dám i pánov nájdete pod jednou strechou u nás. Tešíme sa na vás!

 

 

 


 

logo_martinus.jpg
logo_orion.jpg
logo_anipet.jpg
logo_raiffeisen-bank.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_minit-bakery.jpg
logo_sportisimo.jpg
logo_datart.jpg
logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_siesticka.jpg
logo_rebeka.jpg
logo_denim-style-house.jpg
logo_tussi.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_u-frantiska.jpg
logo_fotocentrum.jpg
logo_music-a-cafe-nitra.jpg
logo_billa.jpg
logo_kara-trutnov.jpg
logo_alltoys.jpg
logo_belda-sport.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg
logo_reserved.jpg
logo_medicine.jpg
logo_sevt.jpg
logo_soaphoria.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_telekom-centrum.jpg
logo_locoburger.jpg
logo_manufaktura.jpg