Fašiangy - obdobie hojnosti a veselosti

Dátum pridania: 30. 01. 2018

Kedysi dni plné veselosti a hodovania. Dnes už možno mnohé deti ani netušia, čo všetko sa skrýva pod pojmom fašiangy. Akú mali podobu v minulosti a ako je to s fašiangmi dnes?

Obdobie hodovania

Fašiangové obdobie začína od Troch kráľov, teda od 6. januára, a trvá až do Popolcovej stredy. Z hľadiska prírody je toto obdobie vnímané ako prechod od zimy k jari. Fašiangové slávnosti majú svoj pôvod v Egypte, odkiaľ sa veľmi rýchlo rozšírili do celej Európy. Niet sa čo čudovať, charakterizovalo ich hodovanie, bujaré oslavy a pitie veľkého množstva alkoholu. Prostredníctvom týchto osláv sa mali ľudia oslobodiť od starostí bežného života. 

O fašiangoch na našom území sa dozvedáme z písomností z 13. storočia. Každý sa, bez ohľadu na svoj majetok či svoje postavenie, veselil, jedol chutné šišky a popíjal. Hlučné prežívanie fašiangového obdobia bolo však ale často tŕňom v oku cirkvi, ktorá takéto prejavy neschvaľovala.

Fašiangy v mestách i na vidieku

Fašiangy sa líšili nielen s pribúdajúcimi rokmi, ale veľké boli i regionálne rozdiely - najmä na vidieku sa fašiangy slávili inak ako v mestách. V liptovskom regióne sa napríklad varila praženica, na ktorú bola pozvaná celá dedina. Praženicu pripravovala richtárka, no nechýbali ani klasické dobroty ako šišky, závin, karamel, huspenina či ďalšie špeciality. V Honte bolo zvykom robiť počas tohto obdobia pálenku. V mestách stáli sa fašiangovými oslavami zväčša rôzne remeselnícke cechy. Práve tie usporadúvali sprievody, počas ktorých mlynári behali na chodúľoch a debnári krútili nad hlavami obručami. Snažili sa tak zatraktívniť fašiangové sprievody. Tieto remeselnícke zvyky ale zanikli krátko pred 1. svetovou vojnou.

Vyvrcholenie fašiangov

Typickou fašiangovou tradíciou bol sprievod v maskách. Fašiangovníci, zväčša mládenci, chodievali v poslednú fašiangovú nedeľu v maskách od domu k domu. Ako to už býva zvykom, na obchôdzke dostali aj bohatú nádielku – slaninu, klobásy, vajíčka a aj čo to vypiť. V utorok, teda deň pred Popolcovou stredou, zábava vrcholila a zatancoval sa posledný tanec sezóny. Išlo o posledné chvíle hodovania pred prísnym 40-dňovým pôstom. Zabávať sa a tancovať sa opäť smelo až pri stavaní mája.

Aj dnes sa fašiangy slávia, hoci už nie tak bujaro ako v minulosti. Počas tohto obdobia sa však stále usporadúva množstvo fašiangových zábav, karnevalových sprievodov, maškarných bálov či rôznych veselíc. Zachovala sa i hojnosť – v mnohých rodinách nemôže chýbať vyprážané pečivo ako šišky či fánky. V obciach sa dokonca dodnes zachováva tradícia pochovávania basy.

Na fašiangy nezabúdame ani v Centre!

Už 3. februára sa môžete tešiť na bláznivé farebné fašiangy! Čakajú vás tvorivé dielne pre najmenších, v rámci ktorých si budú môcť vyrobiť vlastné fašiangové masky. Nebude chýbať ani šašo, ktorý bude na potulkách Centrom vyrábať z balónov všakovaké zvieratká či kvety. Ktokoľvek, kto bude počas fašiangového popoludnia v nákupnom centre, sa bude môcť profesionálne odfotiť a do pár minút odchádzať s originálnou fotografiou. Pripravené bude totiž vtipné fotenie s rôznymi fašiangovými maskami a rekvizitami.

Tešíme sa na vás! 

 

 


 

logo_music-a-cafe-nitra.jpg
logo_orange.jpg
logo_cropp-town.jpg
logo_brloh.jpg
logo_planeta-food.jpg
logo_posta-a-pos-banka.jpg
logo_ok-moda.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_delikateso.jpg
logo_talianka.jpg
logo_favab.jpg
logo_kadernictvo-klier.jpg
logo_kika.jpg
logo_klenoty-trend.jpg
logo_camaieu.jpg
logo_raiffeisen-bank.jpg
logo_grand-optical.jpg
logo_samdex.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_telekom-centrum.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_tussi.jpg
logo_bata.jpg
logo_mystic-and-beauty.jpg
logo_u-frantiska.jpg
logo_billa.jpg
logo_bepon.jpg
logo_fotocentrum.jpg
logo_sportisimo.jpg