Je tu mesiac máj - čo všetko sa s ním spája?

Dátum pridania: 30. 04. 2018

Máj je pre mnohých jedným z najkrajších mesiacov v roku. Niet sa čo diviť, príroda je v rozpuku, ľudia si užívajú čoraz viac príjemných teplých dní, ktoré im dodávajú energiu a sebavedomie. Nie náhodou sa máj nazýva aj časom lásky. Viete však, čo všetko sa s spája s piatym mesiacom v roku? Prezradíme vám to!

 

Máj, lásky čas

Prečo je práve máj považovaný za mesiac lásky? Azda najviac sa to spája s prírodou – stromy nádherne pučia, všade naokolo sú rozkvitnuté čerešne, ktoré priam lákajú na romantickú prechádzku, a tomu všetkému nahráva aj príjemné teplé počasie. Práve príroda inšpiruje mnohých k rozkvitnutiu ich lásky. Mnohé páry sa počas mája rozhodnú uzavrieť manželstvo. Povráva sa však, že napriek tomu, že máj je považovaný za mesiac lásky, zaľúbenci by sa mali májovej svadbe vyhýbať. Prináša totiž nešťastie a je tu riziko, že ich zväzok bude mať len krátke trvanie.

 

Stavanie mája

Jednou z najznámejších májových tradícií je stavanie mája. V každej dedine sa staval jeden veľký, centrálny máj, ktorý stál zvyčajne uprostred dediny alebo pri významných budovách ako radnica či kostol. Musel byť dostatočne vysoký, aby bol viditeľný už z diaľky. Ľudia verili, že ich ochráni pred zlými silami, búrkami alebo nešťastnými udalosťami.

Mladí muži zasa stavali máje slobodným dievčatám a ozdobili ním tak bránu vyvolenej jedného z nich. Dievčatá medzi sebou často súťažili, ktorá má vyšší máj, pretože podľa výšky mája sa meral záujem jej milého. 1. máj, to však nebola len radostná udalosť. Ak by vás napríklad v minulosti nemali v dedine radi, pokojne vám mohli namiesto mája pripevniť o bránu vyschnutý peň. Ten bol prejavom neobľúbenosti. V súčasnosti sa už od tradície stavania májov dievčatám upúšťa. Zvyčajne sa zachováva už len postavenie veľkého mája uprostred dediny.

 

Bozk pod rozkvitnutou čerešňou

Máj je mesiacom lásky, preto je jeho prvý deň spájaný aj so sladkým bozkom pod rozkvitnutou čerešňou. Týmto krokom by si mali ženy zabezpečiť, aby boli počas celého roka milované. Ide o krásnu symboliku lásky – veď už len samotný pohľad na rozkvitnutú čerešňu v nás vzbudzuje túžbu po romantike. Vedeli ste, že počas bozkávanie bije srdce rýchlejšie, čím umožňuje prísun väčšieho množstva kyslíku do mozgu? Je teda nielen príjemné, ale i zdravé.

 

No čarodejníc

Prvá májová noc bola tiež nazývaná aj nocou čarodejníc. Podľa povier sa strigy v tomto čase stretávali na tmavých miestach, aby sa dohodli, ako zničiť čo najviac miest v dedine. Gazdovia sa preto zhromaždili na jednom mieste a spolu s vozmi postupne prechádzali dedinou. Robili pri tom veľký hluk, pretože verili, že strigy tak vystrašia a ich dedina zostane v bezpečí.

Dávna tradícia hovorí, že ak sa po prvej májovej noci umyjete rannou rosou, zostanete navždy mladí a zbavíte sa všetkých ťažkostí. V minulosti sa verilo, že ak bude v prvý májový týždeň pršať, hospodári sa môžu tešiť na bohatú úrodu. Podľa keltského sviatku sa zasa na 1. mája usporadúvali v dedinách vatry spojené s ľudovou veselicou.

 

Narodili ste sa v máji?

Ľudia narodení v máji sú vraj najväčší optimisti. Vedecké výskumy tiež dokázali, že sú najzdravší, no môžu ich častejšie potrápiť choroby ako astma či alergie. Žijú aktívnym spoločenským životom a nemajú radi samotu. Dokážu presne vyjadriť svoje pocity a radi sa s ľuďmi rozprávajú. Neustále vyhľadávajú nové druhy zábavy, pretože sa rýchlo začnú nudiť. Osoby narodené v máji sú tiež dobrosrdečné a rýchlo vzplanú k novej láske. 

 

Májové pranostiky

Ak na prvého mája večer prší , bude celý rok pekne.
Čo boh v máji daje , človek nech nekľaje.
Chladný máj - pre ovocie raj.
Studený máj , v stodole raj.
Studený marec , mokrý máj - bude humno ako raj.
V máji chladno - bude vína na dno.
Kto sa v máji potí na poli a modlí v komore , hladom neumre.

 

Želáme vám ten najkrajší máj plný lásky! 

 

      

 

 


 

logo_lekaren-benu.jpg
logo_steffel.jpg
logo_sevt.jpg
logo_kara-trutnov.jpg
logo_robel.jpg
logo_fotocentrum.jpg
logo_denim-style-house.jpg
logo_mystic-and-beauty.jpg
logo_favab.jpg
logo_diamond-beauty.jpg
logo_medicine.jpg
logo_soaphoria.jpg
logo_prima-banka.jpg
logo_sportisimo.jpg
logo_dm-drogerie-markt-2.jpg
logo_manufaktura.jpg
logo_bepon.jpg
logo_4f.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_slsp-a-s.jpg
logo_exisport.jpg
logo_kadernictvo-klier.jpg
logo_michell-fashion.jpg
logo_crystalcar-rucna-autoumyvaren.jpg
logo_adam.jpg
logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_tescoma.jpg
logo_posta-a-pos-banka.jpg
logo_ok-moda.jpg
logo_raiffeisen-bank.jpg