Deň matiek sa blíži: Vzdajme hold všetkým obetavým mamám!

Druhá májová nedeľa patrí každoročne všetkým mamám - nezabudnite si pripomenúť Deň matiek aj tento rok a potešte svoju mamu nežným slovom či milým darčekom.


Druhá májová nedeľa patrí každoročne všetkým mamám – tým najvzácnejším osobám v našich životoch, ktoré nás priviedli na tento svet a po celý život s láskou vychovávali. Nezabudnite si pripomenúť Deň matiek aj tento rok a potešte svoju mamu nežným slovom či milým darčekom.

 

Odkiaľ sa Deň matiek vzal?

História Dňa matiek siaha až do obdobia antiky. Už v starovekom Grécku sa usporadúvali oslavy na počesť matky všetkých bohov – bohyne Rhey. Oslavy trvali obyčajne tri dni a slávili sa vždy uprostred marca. Úloha matiek sa neskôr oslavovala aj v 17. storočí v Anglicku. Išlo o tzv. Nedeľu matiek, ktorá pripadla na štvrtú nedeľu počas veľkonočného pôstu. Služobníctvo dostalo v tento deň voľno, aby sa mohlo vrátiť k svojim matkám a stráviť s nimi deň.

Deň matiek ako ho poznáme dnes sa začal oslavovať začiatkom 20. storočia. Prezident Woodrov Wilson neskôr dokonca podpísal dokument, v ktorom bol Deň matiek vyhlásený za národný sviatok. V Československu sa deň venovaný mamám začal oslavovať v roku 1923. Počas komunizmu však bol nahradený Medzinárodným dňom žien, a tak bola táto tradícia obnovená až po roku 1989. Deň matiek sa v súčasnosti oslavuje každoročne druhú májovú nedeľu takmer vo všetkých krajinách na svete.

 

Kde sa oslavuje Deň matiek?

Deň matiek sa oslavuje takmer všade na svete a väčšina krajín sa rozhodla prijať dátum druhej májovej nedele. Výnimkou sú iba niektoré krajiny, ktoré vzdávajú hold svojim mamám v inom období. Napríklad v Latinskej Amerike sa oslavuje o niekoľko dní neskôr, v Argentíne až v septembri. V Španielsku a v Portugalsku dokonca oslavujú Deň matiek až v decembri.  

 

Čím môžete obdarovať svoju mamičku?

Tento deň nie je o veľkých daroch, je skôr o vyjadrení obrovskej lásky maličkosťou, ktorá poteší. Žiadna mama istotne neodmietne peknú kyticu – zvoliť môžete klasické ruže alebo nápadité tulipány. Nič nepokazíte ani dobrou knihou či kvalitnou kozmetikou, ktorá rozžiari každú ženskú pleť. Ak máte počas víkendu čas, pripravte svojej mamičke deň aktívny deň – vezmite ju niekam do prírody na ľahkú prechádzku, po ktorej si doprajete chutný obed či kávu s dezertom.

TIP:

Ak chcete svojej mame pripraviť deň plný zážitkov – počkajte pár dní a vezmite ju do Centra na Zážitkový Centro víkend. Práve sobota (19.5.) bude patriť všetkým dámam. Okrem zliav, ktoré budú aktuálne počas celého víkendu, vás čaká pestrý program. Tešiť sa môžete na beauty stanovištia, na ktorých sa môžete nechať bezplatne nalíčiť a získať odpovede na vaše otázky, týkajúce sa zdravia a krásy. Čaká vás totiž rôznorodé odborné poradenstvo – ako na trendový styling, výber správnej podprsenky či odborné vyšetrenie znamienok kožnou lekárkou. Dámam tiež ponúkneme možnosť namiešať si svoju obľúbenú vôňu telového olejčeka.

Súčasťou popoludnia bude aj módna prehliadka, na ktorej sa môžete inšpirovať trendmi pre tohtoročnú letnú sezónu. Tešiť sa môžete aj na ochutnávku kávy, ovocných nápojov, skvelej čokolády a rôznych BIO produktov. Chcete si tento deň navždy zapamätať? Pripravený bude aj fotokútik s možnosťou zvečniť tento zážitkový deň.

 

Ak by ste svoju mamičku radi potešili nielen hmotne, ale i slovne, prinášame výber tých najkrajších citátov o materinskej láske:

 

„Matkina láska k dieťaťu sa nepodobá ničomu inému na svete. Nepozná zákon ani zľutovanie, prenasleduje a ničí všetko, čo jej stojí v ceste.“ – Agatha Christie

 

„Keď ste mamou, nikdy nie ste vo svojich myšlienkach sama. Mama vždy myslí dvojnásobne – raz za seba a raz za svoje dieťa.“ – Sophia Loren

 

„Mama je osobou, ktorá môže nahradiť všetkých ostatných, no ju nemôže nahradiť nik.“ – Kardinál Mermillod

 

„Matky sú ako lepidlo. Aj keď ich nevidíme, stále držia rodinu pokope.” – Susan Gale

 

„Matka je človek, ktorý keď vidí, že má iba štyri kúsky koláča pre päť ľudí, tvrdí, že o koláč nikdy nestála.” – Tenneva Jordan

 

“Matky a deti majú absolútne samostatnú kategóriu. Niet silnejšieho puta na celom svete. Niet inej lásky, tak okamžitej a odpúšťajúcej.”
- Gail Tsukiyama, americká spisovateľka

 

“Materská láska je pohon, ktorý obyčajnej ľudskej bytosti dovoľuje činiť nemožné.”
- Marion C. Garetty

 

“Prirodzeným stavom materstva je obetavosť. Keď sa stanete matkou, prestávate byť stredom svojho vesmíru. Túto rolu prenechávate svojim deťom.”
- Jessica Lange

Všetkým mamám želáme ten najkrajší Deň matiek!


 

logo_samdex.jpg
logo_telekom-centrum.jpg
logo_u-frantiska.jpg
logo_marionnaud.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_slsp-a-s.jpg
logo_bata.jpg
logo_michell-fashion.jpg
logo_gallery.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_manufaktura.jpg
logo_lara-bags.jpg
logo_jysk.jpg
logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_minit-bakery.jpg
logo_alain-delon.jpg
logo_brloh.jpg
logo_sp-sv-vojtecha.jpg
logo_subway.jpg
logo_datart.jpg
logo_home-credit.jpg
logo_triola.jpg
logo_soaphoria.jpg
logo_anipet.jpg
logo_orion.jpg
logo_camaieu.jpg
logo_rebeka.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_casino-admiral.jpg
logo_alltoys.jpg