Trápia vás vysoké teploty? Nezabúdajte na dodržiavanie týchto zásad!

Dátum pridania: 30. 07. 2018

Leto nám v posledných dňoch ukazuje svoju silu a zdá sa, že dosahuje aj svoj vrchol. Ortuť teplomera sa šplhá k 35 °C a náš organizmus dostáva poriadne zabrať. Počas horúcich dní by ste sa mali mať na pozore a dodržiavať pár zásad, ktoré aspoň na nejaký čas dodajú vášmu telu sviežosť a hydratáciu.

 

Dodržiavajte pitný režim

Jednou zo základných zásad počas extrémne horúcich dní je dodať telu dostatok tekutín. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Nevhodné sú sladené nápoje či nápoje s obsahom kofeínu, chinínu a alkoholu. Podľa odborníkov nič nepokazíte čistou vodou, práve naopak, vaše telo dostatočne hydratujete a vy sa budete cítiť omnoho sviežejšie.

 

Osvieženie nielen zvnútra

Azda nič nie je lepšie, ako studená sprcha počas horúcich dní. Ak si však okamžite pustíte ľadovú vodu, efekt bude opačný. Po vyjdení zo sprchy vám bude opäť rovnaké teplo, ako pred pár minútami. Stavte preto radšej na vlažnú vodu, ktorá vás príjemne osvieži. Ak však momentálne nemáte možnosti na sprchu a potrebujete sa ihneď schladiť, účinným spôsobom pri prehriatí organizmu je aj schladenie zápästia. Podarí sa vám tak upraviť prietok krvi a organizmus sa mierne ochladí.

 

Choďte do prírody

Letné dni sú ako stvorené na pobyt na kúpalisku - pri príjemne chladnej vode, ktorá vás osvieži. Problémom však je, že iba na chvíľu. Ihneď po tom, ako vyjdete z vody, je vášmu telu opäť horúco. Ak si však chcete užívať príjemný čerstvý vzduch o niečo dlhšie, zájdite do lesa či do hôr. Počasie tam je vždy o niekoľko stupňov chladnejšie, vzduch je ľahší a vy tak prekonáte tie najväčšie horúčavy v pohodlí lona prírody.  

 

S klimatizáciou opatrne

Využívate klimatizáciu v aute, v práci i doma? V súčasnosti ide zrejme o najrozšírenejší spôsob „pomoci“ v horúcich dňoch. Dbajte však na to, aby jej teplota nebola príliš nízka – mohlo by to vášmu organizmu v nemalej miere uškodiť. Odborníci tvrdia, že klimatizácia by mala byť nastavená tak, aby rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nebol väčší než 5 °C. Náhle zmeny teplôt v krátkom čase totiž predstavujú pre organizmus stres, následkom čoho môže vzniknúť tzv. teplotný šok – celkové oslabenie.

 

Konzumujte ľahké jedlá

Pri vysokých teplotách môžete organizmus hydratovať zvnútra nielen vodou, ale i jedlom, ktoré počas dňa konzumujete. Uprednostniť by ste mali najmä ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vody – ideálne sú melón, uhorka, citrusy či reďkovka. Naopak, vyhýbať by ste sa mali potravinám, ktoré naše telo zohrievajú. Spôsobujú totiž stiahnutie celého tela a jeho prehrievanie, čo môže v lete zvýšiť riziko náhleho kolapsu z tepla. Do tejto kategórie patrí zelenina ako cibuľa, cesnak, chren, hydinové a jahňacie mäso, ale aj horčica, vajcia, škorica a sójová omáčka. 

 

Navštívte nás! 

Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť vysokým teplotám, je aj návšteva Centro Nitra. V našich klimatizovaných priestoroch sa môžete nielen dobre najesť a posedieť pri kávičke či miešanom drinku, ale aj výhodne nakúpiť. Počas augusta pre vás navyše chystáme unikátnu výstavu pri príležitosti 1111. výročia zániku Veľkej Moravy. Nenechajte si to ujsť – každý týždeň na našej Facebook stránke súťažíme o balíček Centro Nitra v hodnote 40 €. Sledujte nás!

 

 


 

logo_bepon.jpg
logo_panda.jpg
logo_scan-quilt.jpg
logo_orion.jpg
logo_united-colors-of-benetton-kids.jpg
logo_tussi.jpg
logo_fresh-point.jpg
logo_diamond-beauty.jpg
logo_d-ara-fashion.jpg
logo_fortuna.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_jysk.jpg
logo_tantal-pizzeria-restauracia.jpg
logo_sportisimo.jpg
logo_anipet.jpg
logo_slsp-a-s.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_royal-press.jpg
logo_gallery.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_exisport.jpg
logo_delikateso.jpg
logo_robel.jpg
logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_medicine.jpg
logo_u-frantiska.jpg
logo_raiffeisen-bank.jpg
logo_fotocentrum.jpg
logo_steffel.jpg
logo_omega.jpg