Fašiangy – obdobie hojnosti, veselosti a karnevalov

Ako fašiangy vyzerali v minulosti a ako sa slávia dnes?


Fašiangy predstavujú obdobie prechodu od zimy k jari, ktoré bolo často sprevádzané bujarou zábavou, fašiangovými sprievodmi a karnevalmi. Boli symbolom radosti, hojnosti a veselosti. Ako fašiangy vyzerali v minulosti a ako sa slávia dnes? Pozreli sme sa na najznámejšie tradície fašiangov.

Veselica pred pôstom

Pomenovanie fašiangy má pôvod v nemeckom slove „vast-schane“, čo značí posledný nápoj. Ide o symboliku, pretože fašiangy boli vnímané posledné obdobie hojnosti pred príchodom pôstneho obdobia pred Veľkou nocou. Možno povedať, že fašiangy sú radostným obdobím medzi Vianocami a veľkonočnými sviatkami. Tento rok začínali 7. januára a končia Popolcovou stredou, ktorá pripadla na 6. marca.

 

Fašiangy na vidieku

Podoba fašiangov a intenzita osláv na vidieku sa odlišovala od osláv v mestách. Dodržiavalo sa tu najmä viacero tradícií - fašiangovníci poobliekaní do masiek sa v poslednú fašiangovú nedeľu vydávali na obchôdzku z domu do domu. Za odmenu dostávali slaninu, klobásu, vajíčka, koláče a samozrejme aj vypiť, predovšetkým pálenky. Obľúbené boli dedinské tancovačky či zabíjačky, v tomto období sa dokonca usporadúvalo viacero svadieb. Vyvrcholením fašiangového obdobia bolo pochovávanie basy, ktoré malo symbolizovať zákaz zábav počas nasledujúceho pôstneho obdobia.

 

Fašiangy v mestách

Fašiangy v mestách mali podobu karnevalových sprievodov, kedy sa ľudia vybrali do ulíc v maskách alebo na chodúľoch. Hlavnými organizátormi boli zväčša tovariši a tieto zábavy sa konali v dome majstra. Vo období fašiangov sa z učňov stávali tovariši – museli však prejsť rôznymi skúškami. Fašiangy boli tiež obdobím, kedy sa jednotlivé cechy snažili o čo najväčšiu atraktívnosť – mlynári behali na chodúľoch a mlynári zasa krútili obručami nad hlavami.

Masky mali rituálnu funkciu

Dnes sa na karnevaloch či fašiangových sprievodoch využívajú bizarné masky zväčša len zo zábavy. V minulosti však mali svoju rituálnu funkciu. Ľudia verili, že masky ich môžu ochrániť pred zlom, odoženú negatívne sily a privolajú tie pozitívne – prosperitu, zdravie, plodnosť a dobrú úrodu. V dávnej minulosti sa fašiangové masky zhotovovali najmä zo slamy či vlnených kožuchov. Ľudia nimi napodobňovali rôzne strašidlá, zvieratá alebo karikovali mužov a ženy.

 

Hojnosť na stole

S fašiangami sa spájajú nielen sprievody a veselice, ale aj hojnosť v jedle i pití. Keďže sa v tomto období konalo množstvo zabíjačiek, na stole nesmeli chýbať klobásky, jaternice, tlačenka alebo huspenina. Stoly museli byť skutočne štedro prestreté, pretože panovala povera, že kto sa na fašiangy nenaje dosýta, bude po zvyšok roka hladný. K typickým fašiangovým jedlám rozhodne patria šišky a fánky. Boli považované za akési obradové pečivo, ktorému sa pripisovala ochranná funkcia. Mnohé rodiny si však neváhali pochutiť i na párancoch či šúľancoch.

 

Fašiangové pranostiky

  • Aké fašiangy , taká Veľká noc.
  • Ak je prvý fašiangový deň pekný, budú pekné aj prvé jariny.
  • Aký bude ostatný deň fašiangový, taký bude celý pôst.
  • Keď sa cez fašiangy na slnci opeká, mačka potom v pôste za kachle uteká.
  • V noci fašiangovej keď vidno hviezd mnoho, ponesú sliepky moc vajec roku toho.

 

 

 


 

logo_ccc.jpg
logo_tescoma.jpg
logo_soaphoria.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_talianka.jpg
logo_cropp-town.jpg
logo_camaieu.jpg
logo_posta-a-pos-banka.jpg
logo_michell-fashion.jpg
logo_favab.jpg
logo_steffel.jpg
logo_d-ara-fashion.jpg
logo_marionnaud.jpg
logo_alain-delon.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg
logo_music-a-cafe-nitra.jpg
logo_siesticka.jpg
logo_home-credit.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_ok-moda.jpg
logo_4f.jpg
logo_sevt.jpg
logo_orion.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_brloh.jpg
logo_mp3-sk-progamingshop-sk.jpg
logo_klenoty-trend.jpg
logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_manufaktura.jpg
logo_mystic-and-beauty.jpg