Ako zabaviť deti počas prázdnin? Poradíme vám!

Dátum pridania: 31. 07. 2019

Polovica letných prázdnin je za nami a do prvého školského zvonenia zostávajú štyri týždne. A hoci sa spočiatku deti na dvojmesačné voľno tešili, privilégium ničnerobenia môže po čase omrzieť. Prinášame vám pár jednoduchých tipov, ako deti počas voľných dní zabaviť a pripraviť im prázdniny, na ktoré tak ľahko nezabudnú.

 

Vyberte sa do parku a využívajte detské ihriská

Ak počasie praje prechádzke, zamierte si to do najbližšieho parku. Nielenže je tam počas horúcich dná príjemnejšia klíma, deti sa navyše môžu vyšantiť na preliezkach, hojdačkách a kolotočoch. Ak na tento minivýlet vezmete aj jeho/jej kamaráta/kamarátku, o zábavu bude postarané. Deti sa navzájom zabavia a vy zabezpečíte oddych nielen sebe, ale aj rodičom druhého dieťaťa. Pobyt vonku je pre deti omnoho lepšou voľbou ako sedenie za počítačom či tabletom.

 

Prežite dobrodružstvo v lese

Dnešné deti, najmä tie, ktoré žijú v mestách, nemajú veľa možností spoznať čaro lesa. Vynahraďte im to a vyberte sa do prírody. Existujú aj jednoduché náučné chodníky, ktoré hravo zvládnu aj najmenší. Výlet spojte so spoznávaním fauny a flóry – v prípade, že sa v lese nachádzajú náučné tabule, nechajte ich deti prečítať a zapamätať si z nich čo najviac. Počas turistiky sa môžete s deťmi hrať rôzne hry, dávať im otázky, sledovať stopy zvierat a spoznávať rastliny naokolo. Ak nepôjde o zákonom chránené rastliny, môžete si z každého druhu jednu odtrhnúť a doma si z nich spoločne s deťmi vyrobiť herbár. Deti sa tak nielen zabavia, ale aj naučia užitočné informácie.

 

Zorganizujte deň pokusov

Na internete nájdete nespočetné množstvo pokusov, ktoré môžete zrealizovať s vašimi ratolesťami. Nepotrebujete k tomu vybavenie chemického laboratória, k jednoduchým experimentom vám postačia bežné potraviny, ktoré nájdete doma. Čo tak vyrobiť si vlastný vulkán, z ktorého bude chrliť láva?

Zmiešajte 6 pohárov múky, 2 poháre soli, 4 lyžičky oleja a 2 poháre teplej vody. Z hmoty si vytvorte tvar sopky (pomôcť si môžete malou fľaškou, okolo ktorej vytvarujete cesto). Vulkán naplňte teplou vodou, pridajte trochu farbiva, 6 kvapiek prostriedku na umývanie riadu a 2 lyžičky sódy bikarbóny alebo prášku na pečenie. Nakoniec pridajte trochu octu a sledujte explóziu sopky!

 

Zahrajte si spoločenské hry

Mnohí rodičia si dnes spomínajú, ako boli spoločenské hry neoddeliteľnou súčasťou ich vtedajšieho detstva. Počítače neboli k dispozícii a ponuka hier nebola ani zďaleka tak rozličná ako dnes. Aj napriek tomu bolo hranie spoločenských hier obrovským zážitkom. Má to však aj ďalšie pozitíva – stolové hry stimulujú oblasti mozgu, ktoré sú zodpovedné za tvorbu myšlienok a posilňujú pamäť. Pomáhajú rozvíjať vnímanie, rozhodovanie, učenie a konanie. Spoločenské hry zároveň podporujú komunikačné a sociálne zručnosti, rozvíjajú kreativitu a podporujú sebavedomie. Na výber máte z nespočetného množstva druhov hier – od náučných cez strategické až po kartové hry alebo hlavolamy. Výber podmieňte nielen atraktivite hry, ale aj preferencií dieťaťa a náročnosti hry vzhľadom na vek detí.

 

Športujte

Všimli ste si, že vaše deti akosi menej športujú? Práve letné prázdniny sú ako stvorené na pohyb. Je jasné, že dieťaťu nemôžete rozkázať, aby išlo len tak von behať. Pripravte im niečo zaujímavejšie – športovú olympiádu! Vytvorte im niekoľko stanovíšť s rôznymi športovými úlohami: štafeta, slalom pomedzi „kužele“ (môže to byť čokoľvek, čo položíte na zem), kotúle, skok do diaľky a mnohé ďalšie. Ako motiváciu im udeľte po splnení všetkých disciplín nejakú odmenu. Deti to nebudú brať ako nútený šport, ale ako spontánnu zábavu.

 

Detský kútik v Centro Nitra je tu pre vás

Ak by ste sa dostali do situácie, že sú všetky vaše prázdninové nápady vyčerpané, zájdite do Centro Nitra, kde nájdete zrekonštruovaný detský kútik. Ten sa teší veľkej obľube najmenších a je spríjemnením rodinných nákupov. Okrem toho, že sa deti dosýta zahrajú, majú možnosť interagovať aj s ostatnými deťmi v detskom kútiku. Využiť ho môžete aj v prípade zlého počasia, kedy možnosti ísť do prírody zlyhajú.

 

 

 


 

logo_steffel.jpg
logo_ccc.jpg
logo_casino-admiral.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_samdex.jpg
logo_crystalcar-rucna-autoumyvaren.jpg
logo_panda.jpg
logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_gallery-men.jpg
logo_diamond-beauty.jpg
logo_billa.jpg
logo_telekom-centrum.jpg
logo_pepco.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_home-credit.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_reserved.jpg
logo_siesticka.jpg
logo_dm-drogerie-markt-2.jpg
logo_adam.jpg
logo_minit-bakery.jpg
logo_datart.jpg
logo_favab.jpg
logo_bijou-brigitte.jpg
logo_talianka.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg
logo_manufaktura.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_fortuna.jpg