Rodičia, zvládnite nástup do školy bez problémov

Začiatok nového školského roka môže byť pre niektoré deti veľmi stresujúci. Poradíme vám, ako zvládnuť nástup do školy. 


Dvojmesačné letné prázdniny, počas ktorých mali deti veľké množstvo možností na trávenie voľného času, sa pomaly končia. Pred nami je posledný prázdninový víkend, ktorý v pondelok ráno ukončí prvé zvonenie v novom školskom roku. Začiatok školského roka môže byť ale pre niektoré deti veľmi stresujúci. Poradíme vám preto, ako zvládnuť nástup do školy i prvé školské povinnosti. 

 

1. Doprajte dieťaťu kvalitný spánok

So začiatkom školského roka by mal byť nastolený aj pravidelný režim spánku. Spánok je totiž jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú výsledky detí v škole. Dbajte na to, aby vaša ratolesť išla do postele najneskôr o 20. hodine. Organizmus sa totiž musí zregenerovať a pripraviť na nasledujúci náročný deň v škole. Dôležité tiež je, aby ste dodržiavali čas zaspávania a vstávania – dieťa si tak vytvorí režim a vstávanie do školy pre neho nebude až taký problém.

 

2. Rozprávajte sa s ním o tom, čo v ten deň zažilo

Vždy po príchode dieťaťa zo školy venujte niekoľko minút rozhovoru o tom, aký malo deň a čo sa v škole naučilo. V prvých dňoch dbajte na to, aby ste dieťaťu vysvetlili, čo ho v škole čaká, objasnite mu, že škola má iné pravidlá a organizáciu dňa ako škôlka, že ako školák bude mať aj zodpovednosť. Posmeľte školáka tým, že si tam nájde nových kamarátov a naučí sa veľa zaujímavého. Určite sa treba vyvarovať vetám typu: „Počkaj, až pôjdeš do školy, oni ťa tam dajú do poriadku“ a podobne. 

 

3. Domáce úlohy robte spoločne

S príchodom nového školského roka si dieťa musí zvykať aj na povinnosti, ktoré ho čakajú po príchode zo školy. Domáce úlohy si robte, pokiaľ možno, spoločne – nielenže dozriete na správnosť vypracovaných úloh, ale strávite aj spoločný čas, počas ktorého môžete dieťaťu objasniť veci, s ktorými si nebude vedieť rady. Najvhodnejší čas na robenie domácich úloh je 1-2 hodiny po návrate zo školy. Vždy po úlohách dbajte aj na prípravu na ďalší deň – prejdite si spoločne upratovanie tašky, kontrolu obsahu peračníka či prípravu zošitov a kníh na ďalší deň.

 

4. Nájdite mu vhodné možnosti mimoškolskej činnosti

Dieťaťu treba ukázať, že škola nie je len tá, ktorá rozdáva povinnosti, ale aj tá, ktorá v ňom rozvíja talent. Pozrite sa na ponuku krúžkov a spoločne vyberte to, čo sa dieťaťu bude najviac pozdávať. Na jednej strane sa bude školák venovať tomu, čo ho baví, na druhej strane sa bude v spoločnosti jemu podobných detí aj viac socializovať. Pozor však na prehnané množstvo krúžkov, ktoré by mohli dieťaťu spôsobovať stres a vytvoriť vo vzťahu k škole opačný účinok.

 

5. Dbajte na zdravú desiatu

Dieťa potrebuje počas dňa prijať vyváženú stravu, ktorá je plná živín a vitamínov. Dajte si preto záležať na tom, čo dieťaťu pripravíte na desiatu do školy. Stavte na pečivo s nátierkou, k tomu pribaľte zeleninu alebo ovocie a nesladený nápoj. V detskom veku je tiež dôležitý príjem vápnika, ktorý obsahuje napríklad mlieko, ale aj syry či jogurty. Nezastupiteľné miesto v jedálničku má aj cukor, deti by ho však nemali prijať viac ako 50 g denne. Vhodné je napríklad sladké pečivo, sušienky, sušené ovocie alebo cereálne tyčinky.

 

Ďalšie tipy pre rodičov:

  • Buďte trpezliví pri domácich úlohách, zo začiatku to totiž môže ísť malému školákovi o niečo horšie. Po dvoch mesiacoch voľného režimu musí odrazu celý deň sedieť poslušne v škole, preto môže mať v prvých dňoch problém so sústredením. Majte pre neho pochopenie a s povinnosťami sa mu snažte pomôcť.
  •  Motivujte malého školáka. Vyzdvihujte jeho kladné vlastnosti, pochváľte ho za to, čo sa už v škole naučilo.
  •  Ak sa u dieťaťa objavujú pocity, že sa obáva ísť do školy, neberte to na ľahkú váhu. Čo najskôr začnite pátrať po príčine tohto správania. Vytvorte mu zázemie, buďte mu oporou a uistite ho, že na nové školské povinnosti nie je sám.
  •  Nehovorte nahlas o vašich obavách v súvislosti so školou, ani ho nestrašte všetkým, čo ho v škole čaká. O škole sa vyjadrujte s rešpektom a vytvorte z nej pozitívne miesto, ktoré školákovi ponúka šancu naučiť sa nové veci.

 

Želáme vám a vašim deťom ten najpohodovejší nástup do školy! 
 

 

 

 

 

 

 

 


 

logo_talianka.jpg
logo_steffel.jpg
logo_reserved.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_prima-banka.jpg
logo_siesticka.jpg
logo_dm-drogerie-markt-2.jpg
logo_bata.jpg
logo_4f.jpg
logo_kara-trutnov.jpg
logo_fashionpoint.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_michell-fashion.jpg
logo_datart.jpg
logo_manufaktura.jpg
logo_u-frantiska.jpg
logo_fresh-point.jpg
logo_soaphoria.jpg
logo_alain-delon.jpg
logo_locoburger.jpg
logo_ccc.jpg
logo_kika.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_minit-bakery.jpg
logo_ok-moda.jpg
logo_denim-style-house.jpg
logo_fotocentrum.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_scan-quilt.jpg
logo_mystic-and-beauty.jpg